ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY

1. října 2016 v 12:08 | Bruneta 30Plus
Jako malá jsem si myslela, že řemeslníci jsou něco jako komiksoví hrdinové - lidé výjimečných schopností, které je potřeba si předcházet. Soudila jsem tak podle toho, že když jsme tehdy "za komára" rekonstruovali dům, máma jim denně vyvařovala a měla ruce vytahané jak orangutan od toho, jak ze sámošky nosila tašky plné lahváčů. Byly mi asi čtyři a mistry jsem sledovala s němým úžasem. Na tom mém němém úžasu, když je sleduju při práci, se nic nezměnilo ani teď po třicítce, jen ten důvod je trochu jiný…
1) JSTE V POŘADÍ
Doby, kdy se borcům v montérkách vyvařovalo, jsou sice dávno pryč, ale sehnat svého pana Lórence je pořád kumšt. Většina z nich je totiž záhadně na roztrhání. Pokud už borec přislíbí termín, většinou tak nějak neurčitě se slovy, že "uvidí, jak mu to vyjde", přičemž následné několikahodinové zpoždění či "no-show" není žádnou výjimkou. Koho zajímá, že jsem si kvůli tomu vzala půl dne dovolené.

2) HODINOVÁ SAZBA
Je dechberoucí, že někteří borci jsou schopni si říct namísto úkolové mzdy o hodinovou sazbu, ačkoli jim konkrétní úkon trvá jen o málo kratší dobu, než by pravděpodobně trval mně. Ti nejotrlejší dokonce stihnou v inkriminované době vytáhnout několik cigárek, zajít si na sváču a vyřídit spoustu telefonátů. A minuty běží, stovky se načítají…
Druhá věc je, že víc na hodinu už bere asi jen ta bosorka s dlouhými nehty a spoustou prstenů, co cca ve 2 ráno na pofiderních televizních kanálech hádá z karet budoucnost. Na rozdíl od borců v montérkách jsou však její rady mnohdy daleko užitečnější.
3) DIAGNOSTIKA
Čekala jsem, že borec, který bere 1.000,- Kč/hod (plus příplatek za výjezd atd.), bude skutečnou špičkou svého oboru a bude rozumět tomu, co se stalo s mojí pračkou/sušičkou/kotlem. Byla jsem naivní. Místo toho mi vilný familiérní strejc odvyprávěl s rukou v bok cca 10minutový monolog o tom, že ten bazmek, který už dobrých 40 minut s příležitostným funěním obchází, je natolik komplikovaný mechanismus, že nelze zcela s jistotou určit původ závady. Jinými slovy mi chtěl oznámit, že navrhovaná oprava ve výši poloviny mého měsíčního příjmu nemusí problém vyřešit.
No po takovém monologu člověk lehce nabude dojmu, že třeba mozkový chirurg je obyčejnej nýmand s triviální náplní práce, protože operuje "jenom" mozek.

4) Z CIZÍHO KREV NETEČE
A proto zásadně není potřeba, aby se borec v mém bytě zouval, nepoužil kuchyňskou mísu na rozmíchání barvy, nebo novou designovou utěrku na ucpání odpadní trubky, protože "nic jinýho nenašel"…

5) JAKO DOMA
Než jsem stihla říct "ale…", odhrnul si borec v ušmudlaných olejem nasáklých montérkách v kuchyni u stolu krémovou polstrovanou židli, sedl si na ní a povídá "kávička by byla?". Přiznám se, že přes všechny ty roky, co mě už tahle země nosí, a veškerou asertivitu, kterou jsem si stihla za tu dobu osvojit, jsem zůstala při tomhle výjevu totálně speechless a v absolutním šoku mu i tu kávu nakonec udělala.

6) BEZ ZÁRUKY
Ať už borec opravil cokoli, rozhodně se za to nemůže zaručit s odvoláním na předchozí 10minutový monolog o složitosti rozbitého bazmeku.

Takže mi nezbývá než se modlit, že ten chlap, co na hodinu bere asi 5x víc než já a přitom na rozdíl od jakéhokoli řadového zaměstnance nemá ani žádnou odpovědnost, time management nebo vychování, odvedl aspoň trochu dobrou práci.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama